Krušnohorská železnice Most - Dubí - Moldava,
kulturní památka
Facebook   Facebook

Počet návštěv:


Od 19.2.2009:
Osecká pouť v roce 2016


Jízdní řád Hurvínků na Moldavu

Historický vlak na Moldavu v sobotu 28.5. bude odjíždět z Teplic v 9:30 hodin. Dále pojede podle následujícího jízdního řádu:

  • Teplice, odjezd          9:30
  • Osek město, příjezd 10:30
  • Osek město, pobyt   10:30 - 11:10
  • Moldava, příjezd       12:00
  • Moldava, odjezd       14:50
  • Teplice, příjezd       16:25


S Hurvínky na Moldavu


Soutěž Osecká nádraží


Jarní prázdniny na moldavské trati

V souladu s jízdním řádem v pondělí 15.2.2016 opět jel přímý vlak 26850 z Ústí nad Labem do Moldavy. Několik fotografií z jízdy tohoto vlaku najdete ve fotogalerii "Současný provoz" pod odkazem "Zima 2016", fotografie 47 až 68.

Vlak 26850 a 26851 jel pouze 1., 2., 15. a 16. února. Dovolujeme si však připomenout, že ostatní vlaky do Moldavy, které v průběhu roku jezdí jen o víkendech a o prázdninách, jedou podle platného jízdního řádu až do 13. března i v pracovní dny.


Přímé vlaky Ústí nad Labem - Moldava

Jak bylo a je možno se dočíst v jízdním řádu, do Moldavy kromě běžných vlaků z Mostu jezdí také několik přímých vlaků z Ústí nad Labem. Jezdí ve dnech 1. a 2. února 2016, kdy jsou jarní prázdniny v Teplicích, a 15. a 16. února, kdy jsou jarní prázdniny v Ústí nad Labem. Vlak 26850 odjíždí z Ústí nad Labem v 8:24 a přijíždí do Moldavy v 10:05, vlak 26851 odjíždí z Moldavy v 16:02 a přijíždí do Ústí nad Labem v 17:40.

Několik fotografií tohoto vlaku ze dne 1.2. 2016 najdete v oddílu "Současný provoz" pod odkazem "Zima 2016". Bohužel se počasí příliš nevydařilo a moc nepřálo nejen lyžařům, ale nebylo ideální ani pro pěší turisty. Snad se příště podaří líp.


Otevírací doba expozice v zimě


V neděli 27. 12.

V neděli 27. 12. 2015 se konal již tradiční sraz s německými historickými lyžaři z Holzhau spolupořádaný Tomášem Studničkou a jízda zvláštního historického vlaku z Litvínova do Moldavy pořádaná Českojiřetínským spolkem. Fotografie ze srazu s německými historickými lyžaři jsou v naší fotogalerii.


Setkání s německými historickými lyžaři

V neděli 27. 12. 2015 se koná již tradiční akce německých historických lyžařů z Holzhau. A jako již řadu let se i letos plánuje setkání této akce s českou výpravou, která jim pojede naproti z Moldavy. Českou část výpravy organizuje Tomáš Studnička. Nejde o akci pořádanou KPKŽ, nicméně KPKŽ tuto akci podporuje a proto také zveřejňujeme pozvánku na tuto akci. Fotografie z minulého ročníku této akce jsou v naší fotogalerii.Zveřejněn nový jízdní řád

Od neděle 13. prosince začne platit nový jízdní řád.

Na internetových stránkách SŽDC byl zveřejněn nový jízdní řád železniční dopravy na rok 2016.

 

Vypadá to, že pro moldavskou trať nejsou předpokládány nějaké radikální změny.

Konečný návrh jízdního řádu

Od neděle 13. prosince začne platit nový jízdní řád.

Na internetových stránkách Krajského úřadu byl zveřejněn Konečný stav návrhu jízdního řádu regionální železniční dopravy pro rok 2015/2016 pro Ústecký kraj na rok 2016.

Tyto návrhy již nelze připomínkovat a konečné jízdní řády mohou doznat jen nepatrných provozních změn.

Vypadá to, že pro moldavskou trať nejsou předpokládány nějaké radikální změny.Zveřejněn návrh jízdního řádu

Na internetových stránkách Krajského úřadu byl zveřejněn návrh železničního jízdního řádu pro Ústecký kraj na rok 2016.

Připomínky k návrhu jízdního řádu, resp. k osobním a spěšným vlakům v tomto návrhu, je možno posílat do 15. 7. 2015 na adresu Krajského úřadu (e-mailem na adresu doprava@kr-ustecky.cz, nebo písemně na adresu Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor dopravy a silničního hospodářství, Velká Hradební 3118/48, 400 02 Ústí nad Labem).

Vypadá to, že pro moldavskou trať nejsou v návrhu předpokládány nějaké radikální změny; záleží samozřejmě na každém občanovi, zda chce k tomuto návrhu poslat nějakou připomínku.


Konaly se oslavy 130. výročí trati

V uplynulém týdnu, zejména v sobotu 16. května, se konaly oslavy 130. výročí trati Most - Moldava. K tomuto výročí byla vydána poštovní známka, a také byl vypraven zvláštní vlak s parní lokomotivou. Konala se i řada dalších doprovodných akcí.

Několik fotografií z této akce je v naší fotogalerii.

Po dobu jarních prázdnin jezdí vlak denně

V souvislosti s jarními prázdninami, které od 9. února začínají mj. v okresech Ústí nad Labem, Chomutov a Most, pojedou vlaky z Mostu do Moldavy nikoli jen o víkendech, ale denně. A to až do 15. března, tedy až do konce týdne, kdy budou jarní prázdniny v okrese Teplice. Podle zveřejněného jízdního řádu by měly jezdit spoje, označené v knižním vlakovém jízdním řádu poznámkou "42", tedy stejné spoje, které jezdí o víkendu.

V pracovních dnech však nezajíždějí k nádraží Dubí teplické autobusy linek 491 a 492, které o víkendech zajišťují vhodný přípoj z Teplic na vlak.

Z Teplic je v pracovní dny vhodný přípoj na první vlak č. 26800, a to buď vlakem č. 16930 v 7:11 přes Louku u Litvínova, nebo autobusem linky 398 v 7:42 přes nádraží Dubí. Při zpáteční cestě je z vlaku číslo 26803 možno v Dubí přestoupit na autobus linky 398 odjíždějící od dubského nádraží do Teplic v 13:00, z vlaku 26805 je možno v Louce u Litvínova přestoupit na vlak číslo 16941.


Expozice otevřena 7. února

Železniční expozice na nádraží Osek-město bude v únoru otevřena v sobotu 7. února od 10 do 14:30 hodin.

V březnu bude expozice pravděpodobně otevřena v sobotu 7. března, to bude ještě upřesněno.


Sraz s německými historickými lyžaři

V neděli 28. 12. 2014 proběhlo další již tradiční setkání s klubem německých historických lyžařů z Holzhau. Fotografie spolu se základními informacemi z průběhu akce jsou v naší Fotogalerii.Setkání s německými historickými lyžaři

Poslal nám opět pan Tomáš Studnička pozvánku na setkání s německými historickými lyžaři, na neděli 28. 12. 2014. Nejde o akci pořádanou KPKŽ, nicméně KPKŽ tuto akci podporuje a proto také zveřejňujeme pozvánku na tuto akci. Fotografie z minulého ročníku této akce jsou v naší fotogalerii.Mikulášský expres Bouřňák letos nepojede

Na četné dotazy čtenářů musíme bohužel oznámit, že mikulášský expres Bouřňák, který jsme asi deset let až do roku 2011 vypravovali většinou některou sobotu na začátku prosince, letos provozovat nebudeme.

V důsledku vysokých cen zejména návozu železničních vozidel se nám nepodařilo od sponzorů sehnat dostatečné množství finančních prostředků, a kdyby se takový vlak měl zaplatit jen z jízdného, muselo by být neúměrně vysoké a pro většinu rodin s dětmi nedostupné.


Od 14. prosince platí nový jízdní řád

Od 14. prosince 2014 začnou platit nové jízdní řády ČD. Na trati Most - Moldava nedochází k převratným změnám, vlaky pojedou přibližně jako dosud. Tedy vlaky do Moldavy pojedou v sobotu a v neděli, a kromě toho v době zimních, jarních a letních prázdnin.

Jednou z drobných změn je, že odjezd vlaku číslo 26802 z Mostu byl posunut o tři minuty, z 9:54 na 9:57, a to proto, aby byl umožněn přestup od vlaku 6782 z Loun, s příjezdem do Mostu v 9:54.
130 let moldavské dráhy

V roce 2015 uplyne 130 let od spojení Prahy se Saskem prostřednictvím moldavské železnice.

Informace o tomto výročí jsou i na internetových stránkách Českého Jiřetína.Expozice v Oseku

Železniční expozice na nádraží Osek-město byla otevřena v sobotu 20. 9. dopoledne během startu turistického pochodu Karla Líma, od 9 hodin do asi 10:45.

V letošním roce se již další pravidelné otevření expozice nepředpokládá. V případě zájmu například pro hromadné akce, školní výlety a podobně i nadále platí, že podle možností lze uvažovat o otevření expozice dle dohody.


V září expozice otevřena třikrát

Shodou okolností se sešlo více příležitostí do jednoho měsíce, a proto železniční expozice na nádraží v Oseku bude v tomto měsíci otevřena třikrát.

V sobotu 6. 9. bude expozice otevřena pravidleně první sobotu v měsíci. V sobotu 13. 9. bude otevřena u příležitosti Dnů evropského dědictví a Dne památek a techniky. A v sobotu 20. 9. bude expozice otevřena po dobu startu turistického pochodu Karla Líma.

Připomínáme, že expozice je většinou otevřena první sobotu v měsíci. Při určitých příležitostech (například hromadné akce, školní výlety a podobně) lze expozici otevřít i jindy, avšak podle možností, nelze předem zaručit splnění jakéhokoli požadavku.


Osecké noviny informovaly o přípravě expozice

Jak jsme již informovali v článku „Změny na nádraží Osek město“, KPKŽ za podpory Městského úřadu Osek pracuje na přípravě železniční expozice v budově nádraží Osek město. O této činnosti informovaly i Osecké noviny, článek z Oseckých novin o jedné z brigád na přípravě expozice je zde.Setkání s německými historickými lyžaři

Jak již bylo oznámeno, v neděli 29. 12. 2013 se konalo setkání s německým spolkem historických lyžařů z Holzhau. Tentokrát se pro naprostou absenci sněhu muselo jít pěšky, bez lyží. Nicméně i tak se setkání podařilo. Na akci se dostavili i zástupci České televize, informace a záběry jsou na webu České televize, je to v 15. až 17. minutě uvedeného zpravodajského pořadu.

Na akci natáčela a zpravodajství přinesla i německá televize.

Fotografie z akce jsou od 3. 1. 2014 v naší Fotogalerii.Změny na nádraží Osek město

Na jaře 2013 došlo k ukončení prodeje jízdenek a uzavření čekárny na nádraží Osek město. Na základě této skutečnosti bylo vyvoláno jednání na Městském úřadu v Oseku, kde bylo konstatováno, že město má zájem otevřít čekárnu a členové s příznivci moldavské dráhy by rádi využili uvolněné prostory pro expozici.

Výsledkem jednání bylo otevření čekárny a pronájem uvolněných prostor pro výstavní prostory s názvem: „Železniční expozice s příležitostnými výstavami“. Poděkování patří zástupcům Městského úřadu za vstřícnost a účast na jednáních s vlastníkem objektu.

Otevření výstavy plánujeme na rok 2014, tady na rok 130. výročí příjezdu prvního vlaku do Moldavy v Krušných horách. Pro cestující je však důležité i to, že čekárna na nádraží Osek město je použitelná již v současné době.Prezentační jízda

KPKŽ a obec Moldava Vás zvou na prezentaci podnikatelského záměru znovuobnovení každodenní osobní dopravy na trati Most - Moldava v Krušných horách, a to za účasti potencionálního provozovatele, firmy ARRIVA vlaky s.r.o.


Prezentace se koná:


V sobotu 15. září 2012
od 9.30 hodin v železniční stanici Osek město
od 11.30 hodin v železniční stanici Moldava v Krušných horách,
kde pro vás KPKŽ připravil výstavu Moldavská dráha očima turisty.


Součástí prezentace bude i jízda soupravy Arriva vlaky s.r.oKPKŽ je na facebooku