Krušnohorská železnice Most - Dubí - Moldava,
kulturní památka
Facebook   Facebook

Počet návštěv:


Od 19.2.2009:

Archiv aktualitO jarních prázdninách vlaky do Moldavy denně

Podle platného jízdního řádu vlaky do stanice Moldava jezdí větší část roku jen v sobotu a v neděli, ale v době prázdnin jezdí denně. A to i po dobu jarních prázdnin, a to nejen v okrese Teplice, ale i když jsou jarní prázdniny v jiných okresech. Ode dne 3. února jezdí tedy vlaky do Moldavy denně až do 19. března.

Kromě běžných vlaků z Mostu do Moldavy jede v této době čtyřikrát i přímý vlak z Ústí nad Labem do Moldavy. Už jel v pátek 3. 2. a v sobotu 4. 2. a dovezl přes stovku lyžařů a dalších cestujících z mlhavého Podkrušnohoří do sluncem prozářených Krušných hor. Dále tento vlak pojede ještě v pondělí 27. 2. a v úterý 28. 2.

Pro pravidelně jedoucí vlaky Most - Moldava i pro uvedené čtyři přímé vlaky Ústí nad Labem - Moldava platí normální jízdné Českých drah i Dopravy Ústeckého kraje.


Promítání v Oseku


Přímé vlaky Ústí n.L. - Moldava

V únoru opět pojednou čtyři přímé vlaky Ústí nad Labem - Moldava a zpět. Vlaky jsou uvedené v pravidelném jízdním řádu a platí pro ně normální jízdenky ČD i DÚK. V sobotu 4. února bude otevřena železniční expozice ve stanici Osek - město.Od 11. 12. platí nový jízdní řád

Jako každoročně v prosinci, dochází letos dne 11. prosince ke změně jízdních řádů veřejné dopravy. Na moldavské trati tentokrát žádné zásadní změny nejsou, i nadále jezdí vlaky do Moldavy v sobotu, neděli, o svátcích, o prázdninách a část června. A kromě těchto pravidelně jedoucích vlaků se opět, stejně jako loni, objeví v době kolem jarních prázdnin dohromady čtyři přímé vlaky na trase Ústí nad Labem - Moldava a zpět, tentokrát to bude ve dnech 3., 4., 27. a 28. února.

Dále je zapotřebí připomenout, že od 11.12. se rovněž poněkud zvyšuje jízdné Českých drah, a to na vzdálenost do 159 tarifních klilometrů o 1 korunu. Při cestě vlakem na moldavské trati lze jet i na jízdenku Dopravy Ústeckého kraje (DÚK), jízdenky DÚK se od 11.12. na některé tarifní vzdálenosti rovněž o jednu korunu zdražují, a to na tarifní vzdálenost 17-20 km, 37-42 km, 51-60 km a 71-80 km. (Jde o tarifní vzdálenost počítanou podle pravidel DÚK). Na ostatní vzdálernosti se cena jízdenky DÚK nemění.Setkání s německými historickými lyžaři

V úterý 27. 12. 2016 se koná již tradiční akce německých historických lyžařů z Holzhau. A jako již řadu let se i letos plánuje setkání této akce s českou výpravou, která jim pojede naproti z Moldavy. Českou část výpravy organizuje Tomáš Studnička. Nejde o akci pořádanou KPKŽ, nicméně KPKŽ tuto akci podporuje a proto také zveřejňujeme pozvánku na tuto akci. Fotografie z minulého ročníku této akce jsou v naší fotogalerii.Turistické vizitky


Od soboty 3. 9. je v prodeji turistická vizitka číslo 3922. Podrobnější informace v naší nabídce.


V expozici se bude jezdit


V září bude železniční expozice otevřena ještě 2x. Poprvé v sobotu 3. a podruhé v sobotu 10. v rámci týdne evropských kulturních památek vždy od 10 do 15 hodin. V provozu budou dvě modelová kolejiště. Druhé kolejiště ve velikosti TT Jiřího Haldovského z Chomutova dalo pěkně zabrat při jeho stěhování a umístění v expozici. Již nyní je v železniční expozici v budově železniční stanice Osek město pěkně těsno. Až se rozjedou vlaky obou kolejišť, bude to velká podívaná nejen pro děti a jejich rodiče, ale i pro dědy a babičky. Pro děti je připraveno fotografování v historických čepicích ve funkci výpravčího a průvodčího. Sběratelé razítek mají poslední příležitost otisku pamětních razítek nejen se železniční tematikou. V prodeji je turistická známka a poštovní známka moldavské dráhy. Děti si na památku odnesou repliku historické kartonové jízdenky.


V Oseku proběhla osecká pouť


V sobotu 20. 8. a v neděli 21. 8. 2016 proběhla v Oseku tradiční Osecká pouť. V průběhu pouti byla otevřená i železniční expozice KPKŽ na nádraží Osek-město. Nějaké fotky z této akce jsou v naší fotogalerii.


Na moldavské trati platí i jízdenky DÚK


Již od 1. ledna 2016 lze na moldavské trati, stejně jako na ostatních železničních tratích v Ústeckém kraji, použít kromě jízdenky ČD i jízdenku integrovaného dopravního systému Doprava Ústeckého kraje (DÚK). Jízdenka DÚK umožňuje cestovat při jedné cestě na jednu jízdenku i při přestupech mezi vlaky, meziměstskými zelenými autobusy a MHD v Děčíně, Teplicích, Ústí nad Labem a Bílině. Pro vzdálenější cestující je výhodná zejména celodenní krajská síťová jízdenka za 130 Kč, která umožňuje libovolné cestování prostředky DÚK po celém Ústeckém kraji po celý den až do 4 hodin následujícího dne.


Návrh jízdního řádu na rok 2017


Na internetové stránce Ústeckého kraje byl zveřejněn Návrh vlakového jízdního řádu na rok 2017 pro Ústecký kraj. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že připomínky k návrhu jízdního řádu se mají posílat na adrsesu Krajského úřadu do 14. 7. 2016.

Podle návrhu nejsou na trati 135 Most - Moldava navrhovány nějaké zásadní převratné změny.Poznámka k pravidelnému jízdnímu řádu


Dovolujeme si připomenout, že podle platného jízdního řádu budou vlaky na Moldavu od 11. června až do 31. srpna, tedy do konce letních prázdnin, jezdit denně (zatímco až do 10. června jezdily pouze v sobotu, neděli a o svátcích).


S vlakem a kolem do Krušných hor


Otevírací doba expozice v roce 2016

Osecká pouť v roce 2016


Jízdní řád Hurvínků na Moldavu

Historický vlak na Moldavu v sobotu 28.5. bude odjíždět z Teplic v 9:30 hodin. Dále pojede podle následujícího jízdního řádu:

  • Teplice, odjezd          9:30
  • Osek město, příjezd 10:30
  • Osek město, pobyt   10:30 - 11:10
  • Moldava, příjezd       12:00
  • Moldava, odjezd       14:50
  • Teplice, příjezd       16:25


S Hurvínky na Moldavu


Soutěž Osecká nádraží


Jarní prázdniny na moldavské trati

V souladu s jízdním řádem v pondělí 15.2.2016 opět jel přímý vlak 26850 z Ústí nad Labem do Moldavy. Několik fotografií z jízdy tohoto vlaku najdete ve fotogalerii "Současný provoz" pod odkazem "Zima 2016", fotografie 47 až 68.

Vlak 26850 a 26851 jel pouze 1., 2., 15. a 16. února. Dovolujeme si však připomenout, že ostatní vlaky do Moldavy, které v průběhu roku jezdí jen o víkendech a o prázdninách, jedou podle platného jízdního řádu až do 13. března i v pracovní dny.


Přímé vlaky Ústí nad Labem - Moldava

Jak bylo a je možno se dočíst v jízdním řádu, do Moldavy kromě běžných vlaků z Mostu jezdí také několik přímých vlaků z Ústí nad Labem. Jezdí ve dnech 1. a 2. února 2016, kdy jsou jarní prázdniny v Teplicích, a 15. a 16. února, kdy jsou jarní prázdniny v Ústí nad Labem. Vlak 26850 odjíždí z Ústí nad Labem v 8:24 a přijíždí do Moldavy v 10:05, vlak 26851 odjíždí z Moldavy v 16:02 a přijíždí do Ústí nad Labem v 17:40.

Několik fotografií tohoto vlaku ze dne 1.2. 2016 najdete v oddílu "Současný provoz" pod odkazem "Zima 2016". Bohužel se počasí příliš nevydařilo a moc nepřálo nejen lyžařům, ale nebylo ideální ani pro pěší turisty. Snad se příště podaří líp.


Otevírací doba expozice v zimě


V neděli 27. 12.

V neděli 27. 12. 2015 se konal již tradiční sraz s německými historickými lyžaři z Holzhau spolupořádaný Tomášem Studničkou a jízda zvláštního historického vlaku z Litvínova do Moldavy pořádaná Českojiřetínským spolkem. Fotografie ze srazu s německými historickými lyžaři jsou v naší fotogalerii.


Setkání s německými historickými lyžaři

V neděli 27. 12. 2015 se koná již tradiční akce německých historických lyžařů z Holzhau. A jako již řadu let se i letos plánuje setkání této akce s českou výpravou, která jim pojede naproti z Moldavy. Českou část výpravy organizuje Tomáš Studnička. Nejde o akci pořádanou KPKŽ, nicméně KPKŽ tuto akci podporuje a proto také zveřejňujeme pozvánku na tuto akci. Fotografie z minulého ročníku této akce jsou v naší fotogalerii.Zveřejněn nový jízdní řád

Od neděle 13. prosince začne platit nový jízdní řád.

Na internetových stránkách SŽDC byl zveřejněn nový jízdní řád železniční dopravy na rok 2016.

 

Vypadá to, že pro moldavskou trať nejsou předpokládány nějaké radikální změny.

Konečný návrh jízdního řádu

Od neděle 13. prosince začne platit nový jízdní řád.

Na internetových stránkách Krajského úřadu byl zveřejněn Konečný stav návrhu jízdního řádu regionální železniční dopravy pro rok 2015/2016 pro Ústecký kraj na rok 2016.

Tyto návrhy již nelze připomínkovat a konečné jízdní řády mohou doznat jen nepatrných provozních změn.

Vypadá to, že pro moldavskou trať nejsou předpokládány nějaké radikální změny.Zveřejněn návrh jízdního řádu

Na internetových stránkách Krajského úřadu byl zveřejněn návrh železničního jízdního řádu pro Ústecký kraj na rok 2016.

Připomínky k návrhu jízdního řádu, resp. k osobním a spěšným vlakům v tomto návrhu, je možno posílat do 15. 7. 2015 na adresu Krajského úřadu (e-mailem na adresu doprava@kr-ustecky.cz, nebo písemně na adresu Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor dopravy a silničního hospodářství, Velká Hradební 3118/48, 400 02 Ústí nad Labem).

Vypadá to, že pro moldavskou trať nejsou v návrhu předpokládány nějaké radikální změny; záleží samozřejmě na každém občanovi, zda chce k tomuto návrhu poslat nějakou připomínku.


Konaly se oslavy 130. výročí trati

V uplynulém týdnu, zejména v sobotu 16. května, se konaly oslavy 130. výročí trati Most - Moldava. K tomuto výročí byla vydána poštovní známka, a také byl vypraven zvláštní vlak s parní lokomotivou. Konala se i řada dalších doprovodných akcí.

Několik fotografií z této akce je v naší fotogalerii.

Po dobu jarních prázdnin jezdí vlak denně

V souvislosti s jarními prázdninami, které od 9. února začínají mj. v okresech Ústí nad Labem, Chomutov a Most, pojedou vlaky z Mostu do Moldavy nikoli jen o víkendech, ale denně. A to až do 15. března, tedy až do konce týdne, kdy budou jarní prázdniny v okrese Teplice. Podle zveřejněného jízdního řádu by měly jezdit spoje, označené v knižním vlakovém jízdním řádu poznámkou "42", tedy stejné spoje, které jezdí o víkendu.

V pracovních dnech však nezajíždějí k nádraží Dubí teplické autobusy linek 491 a 492, které o víkendech zajišťují vhodný přípoj z Teplic na vlak.

Z Teplic je v pracovní dny vhodný přípoj na první vlak č. 26800, a to buď vlakem č. 16930 v 7:11 přes Louku u Litvínova, nebo autobusem linky 398 v 7:42 přes nádraží Dubí. Při zpáteční cestě je z vlaku číslo 26803 možno v Dubí přestoupit na autobus linky 398 odjíždějící od dubského nádraží do Teplic v 13:00, z vlaku 26805 je možno v Louce u Litvínova přestoupit na vlak číslo 16941.


Expozice otevřena 7. února

Železniční expozice na nádraží Osek-město bude v únoru otevřena v sobotu 7. února od 10 do 14:30 hodin.

V březnu bude expozice pravděpodobně otevřena v sobotu 7. března, to bude ještě upřesněno.


Sraz s německými historickými lyžaři

V neděli 28. 12. 2014 proběhlo další již tradiční setkání s klubem německých historických lyžařů z Holzhau. Fotografie spolu se základními informacemi z průběhu akce jsou v naší Fotogalerii.Setkání s německými historickými lyžaři

Poslal nám opět pan Tomáš Studnička pozvánku na setkání s německými historickými lyžaři, na neděli 28. 12. 2014. Nejde o akci pořádanou KPKŽ, nicméně KPKŽ tuto akci podporuje a proto také zveřejňujeme pozvánku na tuto akci. Fotografie z minulého ročníku této akce jsou v naší fotogalerii.Mikulášský expres Bouřňák letos nepojede

Na četné dotazy čtenářů musíme bohužel oznámit, že mikulášský expres Bouřňák, který jsme asi deset let až do roku 2011 vypravovali většinou některou sobotu na začátku prosince, letos provozovat nebudeme.

V důsledku vysokých cen zejména návozu železničních vozidel se nám nepodařilo od sponzorů sehnat dostatečné množství finančních prostředků, a kdyby se takový vlak měl zaplatit jen z jízdného, muselo by být neúměrně vysoké a pro většinu rodin s dětmi nedostupné.


Od 14. prosince platí nový jízdní řád

Od 14. prosince 2014 začnou platit nové jízdní řády ČD. Na trati Most - Moldava nedochází k převratným změnám, vlaky pojedou přibližně jako dosud. Tedy vlaky do Moldavy pojedou v sobotu a v neděli, a kromě toho v době zimních, jarních a letních prázdnin.

Jednou z drobných změn je, že odjezd vlaku číslo 26802 z Mostu byl posunut o tři minuty, z 9:54 na 9:57, a to proto, aby byl umožněn přestup od vlaku 6782 z Loun, s příjezdem do Mostu v 9:54.
130 let moldavské dráhy

V roce 2015 uplyne 130 let od spojení Prahy se Saskem prostřednictvím moldavské železnice.

Informace o tomto výročí jsou i na internetových stránkách Českého Jiřetína.Expozice v Oseku

Železniční expozice na nádraží Osek-město byla otevřena v sobotu 20. 9. dopoledne během startu turistického pochodu Karla Líma, od 9 hodin do asi 10:45.

V letošním roce se již další pravidelné otevření expozice nepředpokládá. V případě zájmu například pro hromadné akce, školní výlety a podobně i nadále platí, že podle možností lze uvažovat o otevření expozice dle dohody.


V září expozice otevřena třikrát

Shodou okolností se sešlo více příležitostí do jednoho měsíce, a proto železniční expozice na nádraží v Oseku bude v tomto měsíci otevřena třikrát.

V sobotu 6. 9. bude expozice otevřena pravidleně první sobotu v měsíci. V sobotu 13. 9. bude otevřena u příležitosti Dnů evropského dědictví a Dne památek a techniky. A v sobotu 20. 9. bude expozice otevřena po dobu startu turistického pochodu Karla Líma.

Připomínáme, že expozice je většinou otevřena první sobotu v měsíci. Při určitých příležitostech (například hromadné akce, školní výlety a podobně) lze expozici otevřít i jindy, avšak podle možností, nelze předem zaručit splnění jakéhokoli požadavku.


Osecké noviny informovaly o přípravě expozice

Jak jsme již informovali v článku „Změny na nádraží Osek město“, KPKŽ za podpory Městského úřadu Osek pracuje na přípravě železniční expozice v budově nádraží Osek město. O této činnosti informovaly i Osecké noviny, článek z Oseckých novin o jedné z brigád na přípravě expozice je zde.Setkání s německými historickými lyžaři

Jak již bylo oznámeno, v neděli 29. 12. 2013 se konalo setkání s německým spolkem historických lyžařů z Holzhau. Tentokrát se pro naprostou absenci sněhu muselo jít pěšky, bez lyží. Nicméně i tak se setkání podařilo. Na akci se dostavili i zástupci České televize, informace a záběry jsou na webu České televize, je to v 15. až 17. minutě uvedeného zpravodajského pořadu.

Na akci natáčela a zpravodajství přinesla i německá televize.

Fotografie z akce jsou od 3. 1. 2014 v naší Fotogalerii.Změny na nádraží Osek město

Na jaře 2013 došlo k ukončení prodeje jízdenek a uzavření čekárny na nádraží Osek město. Na základě této skutečnosti bylo vyvoláno jednání na Městském úřadu v Oseku, kde bylo konstatováno, že město má zájem otevřít čekárnu a členové s příznivci moldavské dráhy by rádi využili uvolněné prostory pro expozici.

Výsledkem jednání bylo otevření čekárny a pronájem uvolněných prostor pro výstavní prostory s názvem: „Železniční expozice s příležitostnými výstavami“. Poděkování patří zástupcům Městského úřadu za vstřícnost a účast na jednáních s vlastníkem objektu.

Otevření výstavy plánujeme na rok 2014, tady na rok 130. výročí příjezdu prvního vlaku do Moldavy v Krušných horách. Pro cestující je však důležité i to, že čekárna na nádraží Osek město je použitelná již v současné době.Prezentační jízda

KPKŽ a obec Moldava Vás zvou na prezentaci podnikatelského záměru znovuobnovení každodenní osobní dopravy na trati Most - Moldava v Krušných horách, a to za účasti potencionálního provozovatele, firmy ARRIVA vlaky s.r.o.


Prezentace se koná:


V sobotu 15. září 2012
od 9.30 hodin v železniční stanici Osek město
od 11.30 hodin v železniční stanici Moldava v Krušných horách,
kde pro vás KPKŽ připravil výstavu Moldavská dráha očima turisty.


Součástí prezentace bude i jízda soupravy Arriva vlaky s.r.oKPKŽ je na facebooku